Weryfikacja historii samochodu krajowego i sprowadzanego

Z każdym rokiem rośnie wiedza oraz zaangażowanie kierowców podczas zakupu nowego samochodu. Mało kto już nabiera się na pięknie wyczyszczony samochód i obietnicę sprzedawcy że wszystko jest z nim w porządku. I całe szczęście! Tylko wtedy względnie będziemy mogli być pewni, w jaki sposób obchodzono się w przeszłości z samochodem. Dziś wymagamy konkretnych dowodów i to najlepiej z kilku źródeł. I to bez różnicy czy chodzi o samochód z rynku krajowego czy sprowadzonego. Niejednokrotnie auta przywiezione mają lepsze udokumentowanie, niż te krajowe – tylko nie zawsze handlarze udostępniają te dane. Jeżeli jest to zakup za kilka tysięcy to wpadka nie będzie tak boleć, jak przy zakupie samochodu za naprawdę duże kwoty. A jak historia pokazała, w przeszłości była to częsta praktyka i niestety oszukanych klientów nie brakuje.

Na szczęście z rozwijaniem się Internetu, rozwijają się również możliwości. Bez problemu możemy sprawdzić podstawowe dane samochodu na stronie rządowej. A jeżeli wykupimy odpowiedni raport na prywatnych serwisach, dostaniemy szczegółowy raport – niejednokrotni z załączonymi zdjęciami. Warto korzystać z tych dobrodziejstw, ze względu na fakt że im droższy jest pojazd, tym bardziej kuszące jest oszukiwanie przez sprzedającego – oczywiście mowa o cofanie przebiegów, wymianie elementów wnętrza, oraz korektach lakieru.

Jakie informację możemy otrzymać znając numer VIN?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest numer VIN. Jest to indywidualny ciąg znaków każdego samochodu, niepowtarzalny i przypisany do jednego auta. Tak jak PESEL u ludzi. Numer VIN zakodowany ma w sobie podstawowe dane na temat wersji auta, producenta samochodu, czy kraju z którego pochodzi.

Jak odczytać omawiane dane? Poprzez dekodery dostępne w sieci internetowej, lub aplikacjach na telefon. Po numerze VIN bardzo często można określić wyposażenie samochodu, jednostkę napędową oraz kolor. Dlatego podczas serwisowania samochodu, wykorzystuje się numer VIN do określenia pasujących części do pojazdu.

Sprawdzenie auta w autoryzowanym serwisie (ASO)

Jeżeli samochód jest w miarę świeży, wtedy bez problemu możemy się udać do dealera danej marki. W ostatnich latach dość szczegółowo prowadzi się historię serwisową – o ile auto było serwisowane w renomowanych punktach. Brak informacji u dealera powinno zaświecić nam pomarańczową lampkę, aby wyjaśnić tą sytuację. Przyczyn mogło być sporo, pierwsza to chęć zaoszczędzenia, co może mieć wpływ na stan techniczny pojazdu. A druga serwis we własnym zakresie, jeżeli poprzedni właściciel był doświadczonym mechanikiem – to możemy być pewni że auto miało lepiej niż w ASO.

Weryfikacja historii samochodu poprzez serwisy internetowe

Kupując auto używane, praktycznie staje się dziś obowiązkiem wykupienie raportu z daną historią samochodu. Naprawdę warto zainwestować niewielką sumę w raport nawet w auto, którego docelowo nie kupimy – niż stracić wiele tysięcy na jego serwis. W takim raporcie również dowiemy się czy auto w przeszłości nie było naprawiane, kradzione lub wycofane z użytkowania.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.