Auta z instalacją LPG, czy są okazją

Samochody z zamontowaną instalacją LPG nie tracą na popularności, dalej użytkownicy są nimi zainteresowani dość mocno. Ma na to również wpływ ceny paliw na stacjach benzynowych – pomimo że popularny gaz również zdrożał, to mimo wszystko i tak jest tańszy od podstawowego paliwa. Warto również sobie pytanie, czy warto kupić samochód już z zamontowaną instalacją LPG.

To że ceny zakupu paliwa LPG są tańsze to wiemy, pytanie czy uwzględniając pozostałe czynniki również instalacja jest opłacalna. Przecież w przypadku aut z gazem przeglądy mają droższe, częstsze serwisy oraz awarie ze względu na regulacje plus nie zapominajmy o wysokim koszcie instalacji. W takim razie kiedy i dla kogo się to opłaca? Auta  wyposażone w alternatywne paliwo LPG są zwykle mocno eksploatowane, dlatego przy ewentualnym odkupie nie ma co wierzyć w ich niskie przebiegi. Należy mieć świadomość że instalacji gazowej nie dokłada się do silnika, aby jeździć niewiele. Mało osób o tym mówi, jednak nie jest niczym nowym że silnik gorzej znosi eksploatacje na gazie niż paliwie podstawowym. To powoduje szybsze zużycie i konieczność większej dbałości o serwisowanie, np. częstszą wymianę oleju. Powodem jest wyższa temperatura spalania, co przekłada się na wyższą temperaturę pracy – do której silnik nie jest przystosowany w dłuższej eksploatacji.

Zasada działania instalacji gazowej w samochodzie

W skład instalacji LPG wchodzi:

  • zbiornik LPG,
  • osprzęt zbiornika,
  • elektromagnetyczny zawór odcinający,
  • reduktor (parownik),
  • regulator przepływu,
  • wlew paliwa

Zasada działania instalacji gazowej LPG w silniku spalinowym jest bardzo prosty. Gaz w stanie ciekłym dostarczany jest przez wielozawór ze zbiornika w bagażnik do reduktora pod maska, w którym dokonuje się przemiana stanu skupienia – na gazowy. W kolejnym etapie przekazywany jest do mieszalnika – w tym miejscu miesza się z zasysanym powietrzem. W ten sposób wykorzystując kolektor dolotowy i zawory ssące trafia do komory spalania prosto do cylindra. Jednocześnie elektronika odcina zasilanie pompy paliwa.

Jakie korzyści płyną z montażu instalacji LPG?

Samochód wyposażony w podstawowe paliwo oraz alternatywne ma niewiarygodnie wysoki zasięg podróżowania. Co na pewno poprawia komfort podróżowania oraz wyklucza stres związany z jazdą na rezerwie.

Jednak przed zakupem auta już wyposażonego w LPG, warto rozważyć kupno auta bez tej modyfikacji i samodzielne zlecenie tej usługi w profesjonalnym zakładzie. Dlaczego? Nie musimy martwić się o to w jaki sposób instalacja została zamontowana, jak przebiegała instalacja, ponieważ znamy ją od początku. Kolejną zaletą jest samo serce samochodu, czyli silnik. Jeżeli dotychczas cały swój dystans pokonał na benzynie, jest duża szansa że będzie po latach w lepszej kondycji niż ten już po wielu kilometrach z LPG.

Ciekawostką na pewno również jest fakt że liczba stacji LPG w Polsce wynosi ponad 7580 punktów. Bardzo wiele lat upłynie, aby na przykład liczba ładowarek elektrycznych zrównała się z liczbą stacji paliw LPG.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.