Weryfikacja wyposażenia samochodu poprzez dekodowanie vin – Ford, Opel, Audi, Skoda!

Każdy samochód posiada unikalny numer identyfikacyjny, który pozwala sprawdzić wiele informacji. Numer ten nazywany jest skrótem VIN i szczególnie istotny jest podczas dokonywania transakcji kupna-sprzedaży. W momencie, gdy numer VIN jest potrzebny wystarczy zajrzeć do jego dokumentacji rejestracyjnej i ewentualnie sprawdzić zgodność z numerem umieszczonym bezpośrednio na samochodzie przez producenta. Każdy numer VIN składa się z siedemnastu znaków podzielonych na trzy poszczególne części. Właściwie odczytany numer identyfikacyjny pozwala ustalić miejsce produkcji samochodu, typ i podstawowe dane techniczne.

Informacje zakodowane w numerze VIN

Aby uzyskać pewne podstawowe dane dotyczące samochodu należy mieć pewne pojęcie o znaczeniu poszczególnych znaków. Możliwe jest wtedy ustalenie roku produkcji danego modelu, rodzaju nadwozia, dokładnego miasta, z którego pochodzi pojazd oraz typu silnika i całego wyposażenia. Niektóre informacje oraz ich zakres mogą się różnić w zależności od producenta. Z pewnością jednak odkodowanie numeru VIN to jedna z najskuteczniejszych metod na szczegółowe sprawdzenie samochodu przed zakupem i uniknięcie niepotrzebnych problemów z nieuczciwością sprzedawcy.

Wyposażenie samochodu według numeru VIN

Możliwość skontrolowania zgodności aktualnego wyposażenia wybranego samochodu z tym, który oferował producent to niezwykle cenna informacja. Dzięki temu można dowiedzieć się czy rzeczywiście deklarowana przez sprzedającego bezwypadkowość jest faktem. Czasem jednak pewne elementy wyposażenia mogły być wymienione ze względu na standardowe zużycie i eksploatację, choć tego rodzaju zmiany należy konfrontować z przebiegiem pojazdu. Jeśli więc sprzedawca deklaruje, że jego auto nie brało udziału w żadnym wypadku, przebieg jest stosunkowo niewielki, lecz wyposażenie nie jest fabryczne to z dużym prawdopodobieństwem informacje te nie są zgodne z prawdą. 

Jak zdekodować numer VIN?

Nie każda osoba poszukująca dla siebie używanego samochodu jest w stanie zrozumieć informacje zakodowane w numerze VIN. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej usługi dekodowania, dzięki której uzyska się szczegółowy raport z najważniejszymi danymi. Usługa dekodowania to nie tylko metoda pozwalająca uniknąć zakupu felernego samochodu. Bardzo często przydaje się ona również podczas dopasowywania właściwych części do wymiany, które powinny być zgodne z zaleceniami producenta.

Jak sprawdzić wyposażenie?

Skoro już wiadomo, że na podstawie indywidualnego dla każdego samochodu numeru VIN można poznać rodzaj wyposażenia od producenta konkretnego samochodu to warto również wiedzieć jak to zrobić. Najważniejsze są ostatnie symbole całego numeru, czyli sześć ze wszystkich siedemnastu znaków. Darmowe programy oferują samodzielne sprawdzenie pierwszych znaków numeru VIN i sprawdzenie podstawowych informacji o pochodzeniu. Analiza wyposażenia wymaga już od zainteresowanej osoby odpowiedniej opłaty. Koszty jednak nie są na tyle duże, aby zniechęcały do sprawdzenia upragnionego samochodu. Inwestując w nowy samochód kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych można pozwolić sobie na wydatek w celu dokładnego sprawdzenia zgodności danych deklarowanych przez osobę sprzedającą ze stanem faktycznym.

Czy marka samochodu ma znaczenie?

Decydując się na zdekodowanie numeru VIN interesującego nas samochodu warto skorzystać z programów dedykowanych konkretnej marce. Każdy producent w nieco inny sposób koduje podstawowe dane, również te dotyczące fabrycznego wyposażenia. Dlatego też na przykład dekodowanie VIN Forda warto zrobić odpowiednim do tego programem. Dzięki temu uzyskany raport będzie jak najbardziej wiarygodny i dostosowany do rodzaju pojazdu.

Dekodowanie w ASO

Skorzystanie ze specjalnego programu do dekodowania numeru identyfikacyjnego VIN to niewielki koszt pozwalający poznać podstawowe dane. Z pewnością jednak najbardziej precyzyjne i szczegółowe informacje uzyska się w autoryzowanej stacji obsługi konkretnej marki samochodu. ASO mają możliwość zdekodowania numeru VIN i wygenerowania specjalnego raportu. Oprócz przekazania informacji osobie zainteresowanej zakupem pojazdu stacja ASO sporządzi ewentualny plan naprawy oraz właściwy kosztorys. Taka porcja wiedzy to najlepsze co można uzyskać przed ostatecznym podjęciem decyzji. Decydując się na zainwestowanie w wybrany samochód ze świadomością przyszłych kosztów to niezwykle rozsądne podejście.

Dlaczego warto sprawdzić VIN?

Osoby kupujące samochody za kilka lub najwyżej kilkanaście tysięcy złotych często nie sprawdzają zbyt szczegółowo samochodu. Przede wszystkim wynika to ze świadomości, że samochody w takiej cenie najczęściej posiadają pewne usterki lub wady, a także z dużym prawdopodobieństwem mogły brać udział w wypadkach. Jednakże sprawdzenie numeru VIN pozwala uniknąć sytuacji, w której tuż po zakupie stosunkowo niedrogiego samochodu konieczne będzie zapłacenie większej kwoty za niezbędne naprawy. Kupowanie samochodu za kilka tysięcy i płacenie za jego naprawę kolejnych kilkunastu jest sporym błędem, którego można w prosty sposób uniknąć.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.