Samochody z zagranicy w dalszym ciągu stanowią duży udział na Polskim rynku, w jakim stanie technicznym są te auta?
Samochody używane dostępne na krajowym rynku w dużej mierze sprowadzane są zza granicy. Poszukiwanie dla siebie samochodu używanego do kupienia wyłącznie pośród tych pochodzących z kraju okazuje się często trudne i niestety również żmudne. Dlatego też warto zwrócić swoją uwagę na rynek zagraniczny oraz modele sprowadzone do kraju. Należy jednak zachować ostrożność i za każdym razem postarać się o sprawdzenie faktycznego stanu technicznego pojazdu, aby nie żałować później swojej decyzji zakupowej. Bardzo rozsądne jest korzystanie z usług profesjonalnych pośredników, którzy zadają o prawidłowy przebieg całego procesu.
Kraje pochodzenia samochodów
Zdecydowaną większość samochodów na rodzimym rynku, które pochodzą zza granicy są auta niemieckie lub francuskie. Kolejnymi wiodącymi krajami pochodzenia jest Belgia i Holandia. W Polsce nie brakuje również aut sprowadzanych z USA, Austrii, Włoch czy też Szwajcarii i Szwecji. Wiele osób decyduje się na zakup auta o konkretnym pochodzeniu biorąc pod uwage wiele czynników.
Samochody sprowadzane z Niemiec i Francji charakteryzują się często najniższymi kosztami, dlatego też są tymi najpopularniejszymi. Z kolei sprowadzenie samochodu z USA gwarantuje inwestycję w niepowtarzalny i świetnie wyposażony model. Egzamplarze ze Szwecji to z kolei często najbardziej zadbane i zdecydowanie najmniej wyeksploatowane samochody.
Rocznik i przebieg
Osoby sprowadzające samochody zza granicy najczęściej mają już kilka lub kilkanaście lat. W porównaniu z autami z tych samych roczników w kraju samochody zza granicy najczęściej są w lepszym stanie technicznym lub mają mniejszy przebieg. Ogromną zaletą bardzo często jest sposób ekspolatacji oraz napraw samochodów zagranicznych. Większość usterek i wymian konkretnych części wpisywanych jest w książkę serwisową, do której wgląd będzie miał nowy właściciel auta. Restrykcyjne przepisy i wymagania dotyczące badań technicznych samochodów, które panują w obcych krajach sprawiają, że pojazdy nie są nadmiernie eksploatowane, a każda awaria lub usterka usuwane są możliwie jak najszybciej.
Kontrola stanu technicznego
Samodzielne skontrolowanie stanu technicznego samochodu za granicą jest oczywiście możliwe, jednakże najbardziej niedokładne i wątpliwe. Tylko osoby z wyjątkowo dużym doświadczeniem i wiedzą podejmują się więc skontrolowania stanu technicznego na własną rękę. Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest poza oględzinami samochodu z zewnątrz skontrolowanie również jego historii w bazie. Raport powinien zawierać najważniejsze informacje takie jak licznik przebiegu, przebyte naprawy oraz ewentualny udział w zdarzeniach drogowych.
Historia samochodu
Każdy samochód posiada unikalny numer VIN umożliwiający sprawdzenie historii samochodu w różnych serwisach. Wszystkie dane dostępne w wybranych bazach pozwalają prześledzić przeszłość wybranego auta i podjąć świadomą decyzję dotyczącą zakupu. Informacje mogą dotyczyć wszystkich wcześniejszych usterek oraz ich napraw, udziału w wypadkach, a także ewentualnej kradzieży. Dodatkowo raport pozwala policzyć ilość wcześniejszych właścicieli pojazdu oraz sposób jego użytkowania. Jeśli bowiem samochód użytkowany był jako auto firmowe to jego zużycie będzie znaczące. Samochody z zagranicy należy sprawdzać, aby uchronić się przed wydaniem pieniędzy na egzemplarz, który jest w wątpliwym stanie technicznym lub posiada nieciekawą historię.
Samochody z gwarancją
Coraz częściej można spotkać się z ogłoszeniami na samochody sprowadzone zza granicy posiadające gwarancję. Jest to z pewnością przypadek, w którym potencjalny nabywaca posiada większą pewność odnośnie bezpieczeństwa dokonania transakcji zakupu samochodu. Gwarancja to swego rodzaju ochrona nowego właściciela poprzez ubezpieczenie pojazdu nawet przez wiele miesięcy. Jeśli jakakolwiek awaria, bądź usterka zostanie wykryta już w trakcie oględzin auta należy umieścić właściwy zapis w umowie z poprzednim właścicielem. Dzięki temu koszty naprawy tych usterek nie spadną na nowego właściciela.
Koszty sprowadzenia samochodu do kraju
Samodzielne sprowadzenie samochodu do kraju to często wymagające zadanie wymagające wielu formalności. Korzystniejsze jest zdecydowanie się na usługi profesjonalistów, którzy zadbają o każdy etap całego procesu. W przypadku samochodu z Niemiec lub Francji najbardziej opłacalne jest przetransportowanie auta na lawecie. Z kolei pojazdy ze Stanów Zjednoczonych lub Szwecji docierają do kraju na promach. Niekiedy możliwe jest samodzielne przejechanie nowym autem granicy, jednakże wymaga to zadbania o właściwe ubezpieczenie OC oraz rejestrację. Koszty związane ze sprowadzeniem samochodu moga być różne, gdyż są uzależnione od sposobu transportu, kraju pochodzenia oraz opłat wymaganych przez ewentualnych pośredników. Niezbędne poza ceną konkretnego modelu samochodu jest również doliczenie kosztów rejestracji, ubezpieczenia, cła, akcyzy i podatków. Każda transakcja to indywidualna kwestia i opłaty mogą się różnić nawet w przypadku samochodów z tej samej marki i modelu.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.