W jakich sytuacjach złomować auto

Podczas eksploatacji starego samochodu, dochodzimy z czasem do rozdroża – jeszcze sprzedawać czy już zezłomować. Oczywiście problem się rozwiązuje w przypadku orzeknięcia szkody całkowitej (chociaż nie zawsze, bo to nie zawsze oznacza że pojazdy nie da się naprawić, czasami jest to kwestia jedynie nieopłacalności). Sprawa również jest prosta w przypadku gdy posiadany samochód jest niesprawny w takim stopniu, że nie warto go naprawiać.

Wtedy najczęściej oddaje się taki pojazd do legalnej stacji demontażu, gdzie zostanie rozebrany oraz zutylizowany. Po rozbiórce, części nie nadające się do dalszego użytku poddawane są przetworzeniu, te nadające się do ponownego wykorzystania trafiają na rynek części używanych. Plusem takiego rozwiązania jest na pewno możliwość odzyskania składki OC za niewykorzystany okres ochrony oraz czyste sumienie że nie narażamy na zagrożenie przyszłych właścicieli zużytego pojazdu. Dla osób dbających o zdrowe środowisko zadowoli również fakt, że samochód demontowany w renomowanej placówce, jest utylizowany zgodnie z wymogami prawa i ochrony środowiska.

Sprzedaż czy złomowanie?

To pytanie można bardzo często spotkać na grupach dyskusyjnych, internauci przekrzykują się aby udowodnić kto ma rację. Jednak sprzedaż niesie na pewno za sobą potencjalnie większą kwotę za pojazd. Jednak aby otrzymać większą kwotę, samochód musi sobą reprezentować minimalny poziom bezpieczeństwa – a na pewno przechodzi badania techniczne bez problemu. Jeżeli auto niedomaga przed sprzedażą, należy w niego zainwestować co może być już średnio opłacalne. I znów trafiamy pod drzwi stacji demontażu pojazdów…

Co potrzebujemy podczas oddawania auta do SDP?

  • Dokument ze zdjęciem potwierdzający dane wszystkich właścicieli pojazdu – ewentualnie upoważnienie do złomowania,
  • Dowód rejestracyjny samochodu
  • Kartę pojazdu o ile wydano
  • Umowę zakupu samochodu

Następnie po zdaniu samochodu i otrzymaniu od stacji dokumentów – należy się z nimi udać do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu (maksymalnie 30 dni od zdania auta). Pamiętać należy również o wypowiedzenie ubezpieczenia OC.

O czym pamiętać podczas zezłomowania pojazdu?

  1. Przede wszystkim samochód musi posiadać wykupione OC, w innym przypadku grozi nam kara.
  2. Jeżeli nie jesteśmy właścicielem pojazdu w sposób prawny, nie możemy dokonać złomowania. Najpierw trzeba przerejestrować samochód na siebie.
  3. W przypadku braku karty pojazdu lub dowodu rejestracyjnego, należy udać się do wydziału komunikacji o odpowiednie oświadczenie informujące kto jest właścicielem pojazdu.
  4. Złomowany pojazd musi być posiadać 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym – czyli jeżeli silnik samochodu jest na chodzi, możemy go sprzedać przed zezłomowaniem pojazdu

Reasumując opcje są dwie, jednak bardzo często widać na ulicach trzecią opcję – porzucenie samochodu. Gnijące wraki bardzo często blokują miejsca parkingowe, co jest utrudnieniem dla wszystkich. Pamiętajcie że nawet stare popsuje auto jest coś warte, dlatego warto odzyskać te pieniądze.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.