W jaki sposób wycenić swój samochód

Teoretycznie bardzo oczywista kwestia, po zastanowieniu się dłużej może okazać się nie lada wyzwaniem. Ile nasz samochód jest wart? Jeżeli posiadamy samochód seryjny, w żaden sposób nie przerabiany ani modyfikowany to sprawa będzie względnie prosta. Jednak pamiętać należy aby z jednej strony nie odstraszyć potencjalnych klientów, a z drugiej – nie stracić na tej transakcji.

W przypadku aut seryjnych, najszybszą drogą do ustalenia ceny samochodu jest przeglądanie podobnych ofert na portalach aukcyjnych. Metoda może być czasochłonna, bo z wielu ofert musimy wyciągnąć te, które są najbliższe naszemu pojazdowi. Oczywiście biorąc pod uwagę nie tylko model czy rodzaj silnika, ale również historie, przebieg. Bardzo zależy również od tego czy osoba sprzedająca jest przywiązana do samochodu, wtedy dużo ciężej będzie osiągnąć niższa cenę – jednak od takich osób najlepiej kupować samochody, gdyż sprzedający dokładnie jest pewny tego co sprzedaje.

Drugim sposobem na wycenę auta jest wystawienie naszego auta za kwotę określoną w wycenie z ostatniej polisy ubezpieczenia AC. Głównym wyznacznikiem tutaj jest jednak rocznik posiadanego pojazdu. Rok produkcji samochodu osobowego ma duży wpływ na cenę auta ze względu na to, że auta starsze są z reguły bardziej zużyte i mają większy przebieg. W dodatku dochodzi również taki termin jak zmęczenie materiału, oznacza to że po pewnym czasie nawet najbardziej zadbany samochód zacznie płatać nam figle.

Cena samochodu nie może być ani za niska, ani za wysoka. Ze względu że potencjalny nabywca od razu zacznie się zastanawiać, w czym tkwi haczyk. Zbyt niska cena może mieć efekt odwrotny to przyciągania, kupujący może zakładać że to mina. Jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży, cenę wystawcie proporcjonalną do innych ogłoszeń z dopiskiem o możliwej negocjacji. Warto pamiętać że za wysoka cena również nie jest korzystna, bo z miejsca odstraszy zainteresowanych i tyle. Specjaliście od wycen samochodów osobowych doradzają za każdym razem, że główną rolę również gra tutaj czas. Dokładnie tak, mając możliwość przeczekania, nie musimy ustawiać najniższej kwoty, ani podczas negocjacji schodzić bardzo nisko. Wystarczy wykazać się cierpliwością, a na pewno sprzedamy samochód za kwotę, która nas satysfakcjonuje.

Co składa się na wycenę auta:

  • Wersja bazowa samochodu
  • Podchodzenie auta (czy jest krajowy lub sprowadzony)
  • Udokumentowany przebieg
  • Silnik benzynowy na pewno podniesie wartość
  • Bezwypadkowość udokumentowana
  • Historia serwisowa od producenta samochodu
  • Wyposażenie pojazdu, im lepiej wyposażony tym lepiej – pod warunkiem że wszystko jest sprawne.

Podsumowując powyższy artykuł nasuwa się stwierdzenie – że wycena auta używanego nie należy do prostych zadań. Sprawę dodatkową utrudnia dodatkowe wyposażenie naszego auta, jak relingi dachowe, dodatkowe maty wygłuszające, felgi aluminiowe czy lepszy sprzęt car audio. Już trzy podstawowe czynniki mogą sprawić nie lada problem.

Ewentualnie można również skontaktować się z komisem skupującym auta. Otrzymany wtedy poglądową wycenę, na której będziemy mogli bazować.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.