Brak ubezpieczenia przy sprzedaży pojazdu

Nie od dziś wiadomo, że każdy zarejestrowany samochód ma obowiązek posiadać aktualne badania techniczne oraz ubezpieczenie OC. Wiec jeżeli próbujecie sprzedać samochód osobowy bez ważnego ubezpieczenia OC, narażacie się na kary finansowe – ale, auto możecie jak najbardziej sprzedać. Jednak w waszym obowiązku będzie poinformowanie o tym fakcie nowego właściciela. Ten będzie miał 14 dni na wykupienie nowego ubezpieczenia, ale dopóki tego nie zrobi – samochód nie będzie mógł legalnie poruszać się po drogach publicznych.

Warto wiedzieć że nawet po sprzedaży naszego auta UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny) ma prawo ukarać ostatniego właściciela za brak wykupienia OC w odpowiednim czasie, kiedy użytkował pojazd. W jaki sposób? Organizacja wykorzystuje system wirtualnego policjanta, który analizuje bazę kierowców z informacjami o ubezpieczeniach OC. Jeżeli system dostrzeże brak ubezpieczenia OC samochodu, UFG wyśle na zapisane dane właściciela wezwanie do zapłaty kary finansowej, nawet jeżeli nie jest już właścicielem pojazdu.

Jako kupujący dopiero po otrzymaniu dowodu umowy ubezpieczenia zakupionego samochodu, możemy nim wrócić do domu. Dlatego najwygodniej ubezpieczyć auto online. Zwłaszcza, że brak OC może zostać wykryty nie tylko podczas kontroli drogowej.

Zakup auta bez ubezpieczenia OC

Szukając wymarzonego samochodu, na pewno natrafimy na oferty aut na sprzedaż bez ważnego ubezpieczenia OC. Niestety kupujący również bardzo rzadko zwracają uwagę w pierwszej kolejności, co w swoich następstwach generuje szereg problemów. Inaczej sprawa wygląda jak jedynie sprzedający na ogłoszeniu nie podał numery polisy, mając podstawowe dane auta jednak jesteśmy w stanie w sieci sprawdzić aktualne ubezpieczenie.

Warto jednak zapamiętać, aby podczas nabywania samochodu sprawdzić umowę od ubezpieczyciela. Czy dane zgadzają się z tymi na dowodzie rejestracyjnym, sprzedający zobowiązany jest również do przekazania nam umowy. Jeżeli mamy wątpliwości co do umowy, najłatwiej zapytać o to oczywiście sprzedawcę, jednak nie zawsze warto wierzyć na słowo sprzedającemu, pamiętajmy że w jego interesie jest sprzedaż pojazdu – dlatego może nam powiedzieć wszystko co byśmy chcieli usłyszeć.

Wysokość ubezpieczenia po zakupie auta

Jeżeli po zakupie pojazdu, umowa poprzedniego właściciela została wypowiedziana – to przy podpisywaniu nowej mogliście się nielicho zdziwić z kwotą obowiązującą na kolejny rok. Wysokość składki ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników. Najważniejsze są to informacje o aktualnym właścicielu samochodu w połączeniu z informacjami dotyczącymi omawianego samochodu – jeżeli mamy na koncie zniżki, to również zostaną wzięte pod uwagę. Warto pamiętać że czasami ubezpieczenie OC może być o wiele tańsze,  jeżeli zostanie wykupiona przez Internet, lub wzięte w pakiecie z AC.

W dzisiejszych czasach najwygodniej ubezpieczyć auto przez serwis internetowy. W mgnieniu oka otrzymamy kilka ofert dla porównania. Dodatkowo temat przyśpieszy, że brak OC może zostać podczas kontroli drogowej, dlatego nie warto poruszać się bez.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.