Jakie samochody można sprzedać do komisu
Sprzedaż naszego samochodu, z którym przeżyliśmy niejedną przygodę może okazać się sporym wyzwaniem. Rynek samochodów używanych jest ogromny, a jeśli wierzyć statystykom to zdecydowanie więcej samochodów stoi w komisach niż jeździ po drogach. Kolejna kwestia że nie każdy musi się znać na motoryzacji oraz handlu, aby podjąć się samodzielnej sprzedaży samochodu. Nieuważny sprzedający może stać się łatwą ofiarą dla oszustów, którzy chcą zarobić na jego niewiedzy. Jak tego uniknąć? Na pewno warte rozważenia jest skorzystanie z usług komisów samochodowych.
Wybierając komis samochodowy mamy do wyboru zdecydować się na dwie opcję. Możemy sprzedać nasz samochód za pośrednictwem jedynie komisu lub sprzedać samochód komisowi. Chociaż brzmi podobnie, bardzo te metody się różnią. W pierwszej opcji wykorzystujemy marketing i renomę komisu do sprzedaży naszego auta, komis wtedy jedynie bierze prowizję ze sprzedaży. W drugiej opcji sprzedajemy nasze auto do komisu, oczywiście za kwotę pomniejszoną o prowizję. Pamiętajcie jedynie aby obie procedury zostały zabezpieczone odpowiednimi umowami.
Sprzedaż samochodu do komisu
Z doświadczenia ekspertów wynika, że zdecydowana większość użytkowników samochodów decyduje się na tą opcję. Na pewno kluczową kwestią jest tu czas oraz brak problemów z tym związanych. Komisy odkupią niemalże każde auto, bez względu ile ma lat samochód, jakiej jest marki czy w jakim jest stanie technicznym. Po skontaktowaniu się za pomocą telefonu lub formularza na stronie internetowej, pracownik komisu w wybranym przez Ciebie terminie oraz miejscu dokona oględzin. Po podpisaniu umowy od razu otrzymasz wszystkie potrzebne dokumenty, a także gotówkę w najlepszej możliwej propozycji cenowej.
Umowy – jak nie dać się oszukać?
Przed sprzedażą samochodu i podpisaniem umowy kupna – sprzedaży, należy ją dokładnie przeczytać (jeżeli nie jesteśmy obyci w temacie, dobrze mieć przy sobie osobę znającą rynek). To jest moment na sytuacje jeśli nie zgadzamy się z jakimiś paragrafami. Należy głośno zgłosić sprzeciw i wspólnie wypracować kompromis.
Dodatkowo warto również zwrócić uwagę, w jaki sposób zapisane są punkty związane z jazdami próbnymi – kto odpowiada za powstałe szkody pojazdu. A na końcu najważniejsze dla sprzedającego, nie pozostawmy żadnych niedomówień w kwestii pieniędzy po sprzedaniu auta. Najważniejszym elementem umowy jest cena, za którą nasz samochód ma zostać sprzedany przyszłemu właścicielowi.
Są dwie szkoły określania kwoty za pojazd:
- podając dokładną kwotę,
- cenę minimalną.
Jeżeli obecnemu właścicielowi zależy na prędkiej sprzedaży, to ma prawo w umowie zaznaczyć, że pośrednik nie może sprzedać auta drożej niż to zostało określone. W umowie powinien również znajdować się zapis określający wysokość prowizji za sprzedaż. Termin powinien zostać wyraźnie zaznaczony, np. 7 dni po transakcji.
Strony mogą umówić się umownie, że jeżeli pośrednik a w tym przypadku komis sprzeda samochód powyżej zakładanej ceny, określonej w umowie, to prowizja będzie wyższa.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.