10 cech dobrego samochodu używanego

Zakup samochodu używanego jest dużo trudniejszy w zrealizowaniu niż nowego, mając odpowiednie środki przy nowym możemy wybierać pośród wyposażenia oraz kolorów. Na rynku wtórnym nie ma takich możliwości, tu zdecydowanie ogląda się konkretny egzemplarz pod kątem jego utrzymania. Warto jednak sobie przytoczyć 10 najważniejszych cech jakie powinien spełnić samochód używany – abyśmy byli nim zainteresowani.  Do najważniejszych cech używanego auta zaliczyć należy przede wszystkim:

Stan wizualny pojazdu – spore grono niedoświadczonych użytkowników zwraca uwagę w pierwszej kolejności. Czy auto jest kompletne, czy lakier jest w dobrym stanie, czy wnętrze jest utrzymane w dobrym stanie – ewentualnie jakie nosi śladu zużycia. Tutaj musimy pamiętać, że to wszystko może być złudne, gdyż lakier można wypolerować, a wnętrze podmienić. Efektem może być stan wizualny wręcz idealny.

Komfort jazdy – na jeździe testowej sprawdzamy w jakiej formie jest samochód, oraz jak dobrze się prowadzi. Musimy pamiętać że powinien zapewniać komfort jazdy zarówno na krótkich, jak i na długich dystansach. Warto zwrócić uwagę czy auto zachowuje się poprawnie – czyli czy odpowiednio przyśpiesza, hamuje, czy utrzymuje tor jazdy. Wygodne fotele i duża przestrzeń pomiędzy nimi to podstawa dla wygodnego podróżowania.

Bezpieczeństwo – wybierając samochód używany należy zwrócić uwagę w jakie systemy bezpieczeństwa jest wyposażony. Im starsze auto, tym ich będzie mniej. Warto również podczas oględzin na stacji diagnostycznej potwierdzić historie pojazdu pod kątem napraw blacharskich. W przyszłości oszczędzi nam to nerwów oraz zapewni gwarantowany przez producenta poziom bezpieczeństwa. Dla rodzin z dziećmi będzie też istotne to, czy w samochodzie można w bezpieczny i prosty sposób zamontować fotelik dla dziecka.

Koszty utrzymania – jeden z ważniejszych punktów podczas szukania samochodu, jakie koszty będzie generował. Dla wielu osób bardzo ważnym wyznacznikiem będzie to czy posiada silnik diesla lub instalacje LPG w silniku benzynowym. Jak wszyscy wiemy, również duża pojemność wiąże się z większą składką ubezpieczeniową, oraz większymi kosztami obsługi technicznej. Ważna również jest dostępność części zamiennych i serwisów autoryzowanych – patrząc na statystki dla wielu osób będzie to również ważny aspekt. Jeżeli decydujemy się na auto mniej popularnej marki musimy brać pod uwagę, że ciężej go będzie naprawić przy wystąpieniu awarii.

Ważne jest przy ewentualnym kupnie samochodu, aby przy przeglądaniu ogłoszeń zwrócić uwagę na parę rzeczy przed kontaktem ze sprzedającym. Przede wszystkim – sprawdź numer VIN. Dziś ustalenie przeszłości samochodu na podstawie VIN-u jest już łatwe i szybkie dzięki narzędziu AutoCentrum.pl.

Możesz także wrzucić numer telefonu sprzedawcy w wyszukiwarkę internetową. Jeśli jest handlarzem i sprzedaje wiele aut – od razu będziesz to wiedział.

Pomyśl, których informacji brakuje w opisie auta. Być może konkretne dane nie zostały uzupełnione, bo nie było na nie miejsca w formularzu, ale trzeba też zakładać możliwość, że sprzedający chciał jakiś fakt ukryć.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.