Pewna historia pojazdu to ogromny skarb, a gdzie takich aut szukać?

Kupno samochodu to decyzja, na którą warto poświęcić nieco czasu, zwłaszcza jeśli chodzi o młodsze auta, które często nie są tanie. Idealnym rozwiązaniem jest zakup nowego samochodu, wówczas jego właściciel ma nie tyko gwarancję, ale również doskonale zna historię zakupionego auta od samego początku. Minusem na pewno jest to, że nowe auta to wydatek na którego nie wszystkich stać. Dlatego też znaczna większość osób decyduje się na zakup aut używanych, które odpowiednio wybrane bez problemu mogą posłużyć jeszcze długi czas. Aby jednak wybrać właściwe auto, trzeba nie tylko dokładnie zapoznać się z jego stanem technicznym, ale również sprawdzić jego historię, co nie zawsze bywa proste.

Oficjalne bazy i rejestry

Obecnie od pewnego czasu auta można sprawdzać w darmowych rejestrach. Oczywiście nie zawsze zainteresowani znajdą w nich dane, których oczekują. Na pewno jednak mogą sprawdzić poprawność danych takich jak dane właściciela czy historię jego rejestracji czy też dane dotyczącego przeglądu technicznego i aktualnego przebiegu. Nie można jednak zapominać, że te rejestry dotyczą tylko aut znajdujących się na terenie kraju i tutaj zarejestrowanych. Dlatego też w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy historia jest dostępna dopiero od momentu rejestracji w Polsce. Ponadto taka historia nie daje pełnego obrazu o stanie technicznym samochodu i ewentualnych kolizjach, co często dla zainteresowanych zakupem  osób ma duże, jeśli nie największe znaczenie.

Niestety nie ma rejestrów, które pokazywałoby tego typu zdarzenia, czyli właśnie kolizje, stłuczki bądź nawet naprawy najważniejszych części w samochodach. Dlatego jeśli ktoś chce poznać historię samochodu od strony technicznej, musi poszukiwać takich danych nieco inny sposób.

Informacje od właściciela – dobre źródło informacji

Historia pojazdu dotycząca jego napraw ewentualnych stłuczek czy wykonywanych przy nim czynności najlepiej zobrazowana jest potwierdzającymi ich wykonanie dokumentami. Niektórzy właściciele starają się zbierać wszelkie informacje, które dotyczą posiadanego przez nich samochodu. Mowa tutaj o rachunkach bądź fakturach za wykonane naprawy okresowe wymiany oleju, czy inne zabiegi wykonywane przy samochodzie. W ten sposób po podjęciu decyzji o sprzedaży auta mogą pokazać potencjalnemu nabywcy bardzo szczegółowe dane, które dotyczą tego właśnie samochodu. Wiele podzespołów w aucie powinno bowiem być wymienianych po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Brak reakcji na takie wymiany i ich zaniechanie może spowodować, że w samochodzie zaczną się psuć inne elementy, co w efekcie może doprowadzić do dość poważnych problemów w działaniu samochodu. Samochód z udokumentowaną historią napraw i przeglądów okresowych z pewnością będzie dużo lepszym wyborem, niż auto o którym nic nie wiadomo.

Pochodzenie dość istotne

Dla wielu osób zainteresowanych kupnem samochodu dość istotną kwestią jest także pochodzenie tego pojazdu. W przypadku aut, które nawet kilka lat wcześniej były sprowadzane z zagranicy, często nie ma absolutnie żadnych informacji dotyczących nie tylko dokonywanych w nim napraw, ale także ewentualnych stłuczek czy uszkodzeń auta. Problemy zaś mogą pojawić się nawet po wielu latach. Wiele osób które noszą się z zamiarem zakupu samochodu poszukuje takich, które zostały zakupione w polskich salonach lub jak najdłużej są zarejestrowane na terenie kraju kropka dzięki temu bez problemu można prześledzić zarówno zmiany jego właścicieli, jak też nawet określić wykonywane przy samochodzie naprawy.  Nie ma się co dziwić temu, że auta kupione w polskich salonach, dodatkowego z dość dobrze udokumentowaną historią mogą kosztować drożej niż inne auta używane.

Pewne auto od pewnej osoby

Wiele osób również decyduje się na zakup samochodów od osoby, którą dobrze znają. Często w ślad za znajomością osoby idzie również znajomość samochodu jak również jego historii. Wiadomo, że na przykład sąsiedzi doskonale znają swoje auta i posiadają wiedzę dotycząca na przykład tego, czy samochód  brał udział w jakichkolwiek wypadkach czy zdarzeniach drogowych. Bardzo często taki samochód okazuje się lepszym wyborem niż auto sprzedawane w komisach jak pojazd z doskonałą i udokumentowaną historią. Niektórzy uważają, że kupno samochodu od starszej osoby daje znacznie większą pewność tego, że samochód będzie w odpowiednim stanie technicznym jak również właściciel nić przed kupującymi nie zatai. Być może ma to sens, jednak warto się upewnić że autem faktycznie nikt poza właścicielem nie jeździł.

Obecnie można również znaleźć, szczególnie w Internecie wiele stron, które oferują możliwość „sprawdzenia pojazdu”. Do takich propozycji należy jednak podchodzić niezwykle ostrożnie, bowiem zazwyczaj są to usługi płatne, z których finalnie przyszły właściciel nie zawsze uzyska to, co go interesuje. Warto pamiętać, iż ubezpieczyciele nie udostępniają publicznie danych o zgłoszeniach i samochodach, które brały w nich udział. Tak samo również naprawy aut czy wymiany części nie są wpisywane do żadnych rejestrów.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.