Najchętniej kupowane rodzaje nadwozia, czy hatchback dalej jest liderem?

Nadwozie to część pojazdu, która znajduje się na podwoziu lub też służy do montażu jego elementów. Składa się ono ze struktury nośnej oraz poszycia, które powszechnie nazywane jest karoserią. Zadaniem karoserii jest nie tylko okrywanie mechanizmów samochodu, ale również pełnienie funkcji estetycznej. To właśnie walory estetyczne, poza parametrami samochodu i jego funkcjonalnością, mają największy wpływ na wybór konkretnego modelu. Jakiś czas temu nadwozie z drzwiami umożliwiającymi dostęp do przestrzeni bagażowej było zdecydowanym faworytem w tej dziedzinie. Czy wciąż tak jest? Jakie nadwozia należą dziś do najczęściej kupowanych?

SUV, czyli nadwozie wielozadaniowe

SUV to obecnie jeden z liderów, jeśli chodzi o typ nadwozia, a to dlatego, że sprawdza się zarówno w mieście, jak i na mniej przygotowanych nawierzchniach. Na początku nazywany był luksusowym autem terenowym, ale obecnie za jego największą zaletę uznaje się wielki komfort jazdy. Nadwozie tego rodzaju składa się z dwóch brył i jest podwyższone, a jego wymiary przekładają się nie tylko na sporo przestrzeni w środku, ale również na komfortowe wsiadanie do samochodu. Aktualnie SUV-y w Polsce stanowią aż czterdzieści procent samochodów na rynku, co dobitnie świadczy o ich wielkiej popularności.

Hatchback – samochód idealny do miasta

Nadwozie tego typu jest często pierwszym wyborem kierowców, którzy korzystają z samochodów przede wszystkim w mieście. Ten rodzaj nadwozia pojawił się po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych jako przeciwieństwo i alternatywa dla długich limuzyn. Składa się z dwóch brył i ma 3 lub 5 drzwi, a jego główną zaletą jest fakt, że jest wyjątkowo zwrotny i łatwy w parkowaniu. Dzięki kompaktowym wymiarom sprawdza się idealnie w przestrzeni miejskiej, gdzie właściciele masywnych samochodów bardzo często mają problem ze znalezieniem miejsca. Ten wariant wyróżnia się również możliwością złożenia drugiego rzędu siedzeńo oraz klapą bagażnika, która otwiera się w całości, co sprawia, że wkładanie bagażu do środka jest o wiele bardziej komfortowe. Do popularnych w Polsce modeli z nadowziem tego rodzaju należą na przykład Ford Fiesta czy też Skoda Fabia.

Sedan, czyli elegancja w klasycznym stylu

Sedan to typ nadwozia, który wyróżnia się nie tylko funkcjonalnością, ale również wysokimi walorami estetycznymi. Nie bez powodów większość samochodów klasy premium to właśnie sedany. Składają się one z trzech brył, a więc są dość długie, a wysmuklona sylwetka nadaje im więcej szyku i dynamicznego charakteru. Ponadto sedan cechuje się też wysokim komfortem jazdy, dużą ilością przestrzeni zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów siedzących z tyłu, a także bagażnikiem, który otwiera się osobno. Dla wielu osób ten typ nadwozia jest bezkonkurencyjny właśnie przez to, że silnie kojarzy się z klasą premium, a więc samochodami z najwyższej półki.

Kombi

Kombi cechuje się wydłużoną sylwetką i łatwo go rozpoznać po dodatkowej szybie z tyłu. Dwubryłowe nadwozie cechuje się sporą przestrzenią w bagażniku oraz miejscach dla pasażerów, dlatego jest częstym wyborem wśród większych rodzin oraz kierowców, którzy potrzebują pojemnych bagażników. Ciekawostką jest fakt, że ten rodzaj nadwozia na początku był wykorzystywany przede wszystkim wśród taksówkarzy oraz dostawców. Z czasem okazał się świetnym rozwiązaniem dla wielodzietnych rodzin, które podróżują samochodem na wakacje czy wycieczki.

Coupé – połączenie elegancji i sportowego sznytu

Coupé to typ nadwozia, który podobnie jak sedan, często wybierany jest przez kierowców ze względu na walory estetyczne. Wyróżnia się niską linią zawieszenia i linią dachu, która delikatnie opada, co nadaje pojazdom zdecydowanie sportowy charakter. Jego nazwa pochodzi z języka francuskiego i oznacza przymiotnik „ucięty”. Rzeczywiście samochody z takim nadwoziem pozwalają dorosłym komfortowo podróżować tylko z przodu, podczas gdy na tylnych siedzeniach zmieszczą się tylko dzieci lub bagaże. Coupé ma tylko jedną parę drzwi i składa się z dwóch brył, dlatego nie zapewnia zbyt dużo przestrzeni w środku. Z zewnątrz natomiast prezentuje się doskonalne dzięki opływowym kształtom i sportowemu charakterowi.

Van, czyli kolos na drogach

Van to rodzaj nadwozia, które może składać się zarówno z jednej, jak i z dwóch brył. To duże samochody służące do przewozu ludzi lub towarów. Na ulicach od lat można zauważyć ich sporo, ponieważ kierowcy trudniący się dostawami czy wykonujący najróżniejsze usługi nie wyobrażają sobie samochodów, które w ich branży lepiej by się sprawdziły. Co ciekawe, vany coraz częściej są wykorzystywane do podróżowania, ponieważ można w nich wydzielić przestrzeń do spania i podróżować tańszym kosztem, oszczędzając na noclegach. W dobie rosnącej popularności budżetowych podróży takie rozwiązanie może cieszyć się rosnącą popularnością jeszcze przez dlugi czas. Największą zaletą tego rodzaju nadwozia jest duża przestrzeń dla pasażerów oraz przestrzeń bagażowa, a także wysoka linia dachu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.