Kiedy i gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? Kilka kroków aby sprzedaż auto osobowe!
Wiele osób pozbywa się samochodu, ponieważ chce zakupić nowy. Jest to jak najbardziej naturalne, ponieważ starsze samochody się zużywają, więc wymiana go na nowszy model jest czymś oczywistym. Sprzedaż starego samochodu w zależności od modelu może pójść sprawniej bądź z większym oporem. Należy jednak pamiętać, że samo sprzedanie nie kończy się tylko i wyłącznie na odebraniu gotówki od nabywcy pojazdu. Chcąc się więcej dowiedzieć tego, gdzie zgłosić sprzedaż samochodu, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu.
Na kim spoczywa obowiązek zgłoszenia faktu sprzedaży pojazdu?
Częstym pytaniem, które pojawia się w przestrzeni publicznej jest to, gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? Zapewne doświadczeni kierowcy z ogromnym stażem nie mają problemu z odpowiedzią, jednak każdego roku na drogach pojawia się masa nowych osób, która nie do końca może być obeznana w przepisach. Otóż spieszymy z odpowiedzią. Obowiązek zgłoszenia faktu sprzedaży pojazdu jest uzależniony od tego, gdzie pojazd był zarejestrowany. Może być to starostwo powiatowe czu też urząd miasta. Nie są to jednak jedyne miejsca, w których należy zgłosić pozbycie się pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe również musi zostać powiadomione, ponieważ opłacamy OC za dany pojazd, a pamiętamy, że jest to polisa, która nie jest przypisana do osoby, a właśnie do samochodu.
Należy jednak podkreślić, że obowiązek zgłoszenia sprzedaży leży na byłym właścicielu. To on ma ustawowe 30 dni na powiadomienie odpowiedniego organu gminy o tym fakcie. Zdarzają się sytuacje, w których to jest kilku współwłaścicieli samochodu. Wydaje się to dość zagmatwaną sytuacją, natomiast sprawa jest o tyle jasna, że wszyscy muszą zgłosić fakt pozbycia się auta, chyba, że współwłaściciele wystawią pełnomocnictwo do ich reprezentowania.
Kwestia zawiadomienia o zbyciu pojazdu jest zupełnie inna w przypadku darowizny. Żadną nowością jest to, że ojciec przepisuje samochód na syna czy też inną osobę po to, żeby nie musiał kupować. Druk takiego pisma bez problemu znajdziemy w Urzędzie Komunikacji, aczkolwiek jeżeli chcemy znaleźc takie pismo w internecie, to nie będzie żadnego problemu. Pozwala to zaoszczędzić czas i nie jesteśmy zmuszeni do tego, że działamy na miejscu pod presją czasu.
Co się stanie, jeżeli nie zgłosimy faktu sprzedania samochodu?
Może przecież zdarzyć się sytuacja, w której to poprzedni właściciel zapomniał zgłosić fakt sprzedaży pojazdu. Dlatego właśnie najlepiej nie czekać z tą chwilą i wszystkie formalności załatwić jak najszybciej. Niemniej jednak gdyby taki fakt nastąpił, to może nieść to za sobą przykre konsekwencje.
Obecnie istnieje przepis, który mówi jasno, że brak zgłoszenia sprzedania pojazdu w terminie 30 dni podlega karze – od 200 do 1000 zł. Na pewno nikt nie chciałby zapłacić takich pieniędzy, więc należy pilnować każdego dnia, bo nawet jednodniowe spóźnienie będzie ukarane.
Nie można zapomnieć, że brak powiadomienia organu sprawi, że to nadal my będziemy widnieć jako właściciel. Gdyby nowy właściciel popełnił wykroczenie na drodze i złamał przepisy, to należy pamiętać, że będziemy wezwani w celu tego, aby ustalić kto prowadził samochód i w jakich okolicznościach. Każda zwłoka sprawi, że możemy w przyszłości stracić swój cenny czas, a w dodatku będą to zszargane nerwy. Nie ma znaczenia czy nowy właściciel auta jest nam znany, czy też nie – trzeba tę sprawę załatwić jak najszybciej.
Jak zgłosić sprzedaż samochodu u ubezpieczyciela?
Wspomnieliśmy, że należy zgłosić sprzedaz również u ubezpieczyciela. Chcąc jednak całą procedurę wykonać poprawnie, należy podać:
- imię oraz nazwisko osoby sprzedającej
- adres zamieszkania
- dokładną datę sprzedaży pojazdu
- marka i nr rejestracyjny
- numer polisy posiadacza pojazdu mechanicznego
- imię, nazwisko i PESEL osoby kupującej auto
- wszelkie dane prawne, jeżeli kupuje je osoba prawna
Jeżeli chodzi o to, jaki jest czas na złożenie takiego wniosku, to jest to 14 dni od momentu przeniesienia prawa posiadania na nowego nabywcę. Ciekawym mechanizmem jest sprzedawanie samochodu w przypadku firmowego pojazdu. Róznice dotyczą jednak tego, że firmowy samochód jest objęty 23% podatkiem VAT. Wszelkie formalności z tym związane można załatwić w urzędzie skarbowym.
Podsumowanie
Być może pierwsze sprzedanie samochodu i wszelkie formalności będą lekkim stresem, natomiast w przyszłości stanie się to rutyną. Dużym ułatwieniem jest to, że w dzisiejszych czasach korzystamy z internetu i niektóre rzeczy można załatwić właśnie w ten sposób. Należy jednak pamiętać o detalach związanych ze składaniem pism, czyli ich poprawnością i umieszczaniem podpisu. Zdecydowanie lepszą opcją jest sprawdzenie każdego pisma przed oddaniem kilkukrotnie niż popełnianie błędów.
Sprawa składania wniosków dot. sprzedaży samochodu nie jest trudna, choć wydaje się, że procedura w przyszłości powinna być uproszczona. Mamy jednak nadzieję, że nasz artykuł był dla was ogromną pomocą i szczególnie nowi kierowcy nie będą popełniać błędów, a i doświadczeni przypomną sobie jak wyglądała cała procedura sprzedażowa.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.