Chcesz się pozbyć starego auta? Odwiedź auto skup w swoim mieście i dokonaj wyceny

Ostatnie zmiany w przepisach drogowych mogą być świetną okazją do tego, aby pozbyć się swojego starego auta. Czasami mamy ochotę zamienić swoje auto na nowszy, lepiej wyposażony model. Czasami mamy już dosyć pojawiających się notorycznie tych samych usterek. Ostatecznie, możemy też chcieć zredukować koszta naprawy i wymienić samochód na taki, który daje większe oszczędności przy wymianie części.

Jak pozbyć się starego auta?

Obecnie prawo nie zezwala na własnoręczne rozkręcenie pojazdu na części i ich sprzedaż na giełdzie przez prywatnych właścicieli. Tak więc, jest to raczej niezbyt korzystna opcja dla tych, którzy chcieliby sprzedać auto na części. Lepiej jest sprzedać nasze auto w całości. Jeśli nasz pojazd jest w naprawdę kiepskim stanie, warto pomyśleć o jego sprzedaży do odpowiedniej stacji, która ma zezwolenia na rozkręcanie pojazdów na części. Ta opcja może się opłacać, jeśli samochód jest w dobrym stanie technicznym, jednak w kiepskim pod kątem wizualnym lub wymaga poważnych poprawek blacharsko-lakierniczych.

Co zrobić ze starym autem w dobrej kondycji?

Jeśli natomiast nasze auto prezentuje się w miarę w porządku i pod względem technicznym nie ma zbyt wielkich zastrzeżeń, wtedy warto pomyśleć o sprzedaży samochodu do autoskupu. Auto skup znajduje się w każdym większym mieście, im większe miasto, tym więcej możliwości. W takim miejscu dostaniemy wycenę samochodu i możemy wynegocjować stawkę, którą dostaniemy za nasze auto. Oczywiście, cena auta będzie uzależniona od kondycji oraz ewentualnych napraw, jakie będą wymagane. Takie miejsce funkcjonuje w bardzo prosty sposób – kupuje auto od właściciela, dokonuje niezbędnych napraw, czyści, doprowadza do dobrego lub bardzo dobrego stanu wizualnego, a następnie sprzedaje auto kolejnemu właścicielowi. Pieniądze, jakie otrzymamy w zamian za auto, mogą być uzależnione od kilku czynników – średniej ceny modelu w danym regionie, ogólnej kondycji, przebiegu, rodzaju silnika, popularności samochodu.

Gdzie opłaca się sprzedawać auta do komisu?

Najbardziej opłaca się sprzedawać auta w województwie śląskim i w Warszawie i okolicach.

Gdzie najmniej opłaca się sprzedawać auta do komisu?

Łódź i okolice mają najniższe ceny za samochody. Z drugiej strony, region ten sprzyja nabyciu nowego używanego pojazdu.

Czy opłaca się jechać do innego miasta w celu sprzedaży samochodu?

Niekoniecznie. Pamiętajmy, że auto musimy zawieźć do komisu osobiście w celach wyceny zanim jeszcze dokonamy sprzedaży pojazdu. O ile auto jeździ, należy doliczyć do tego dodatkowe koszty w postaci paliwa. Zatem decydując się na sprzedaż swojego auta, najlepiej jest skorzystać z możliwości oferowanych przez auto skup w Twoim mieście.

Masz wycenę ze skupu i jesteś gotowy do sprzedaży. Co ze sobą zabrać? Jak wygląda sprzedaż?

Kiedy już zdecydowałeś się na sprzedaż swojego auta do skupu, pamiętaj, aby wraz z samochodem zabrać ze sobą dokumenty pojazdu oraz wszystkie klucze, jakie posiadasz, do auta. W skład dokumentów wchodzi dowód rejestracyjny jak i karta pojazdu. Wszystkie zestawy kluczy sprzedane wraz z pojazdem decydują o wysokości ubezpieczenia w przypadku niektórych ubezpieczycieli na rzecz nowego właściciela – Ty tych kluczy już potrzebować nie będziesz. Na miejscu podpiszesz ze skupem umowę kupna – sprzedaży samochodu, albo możesz wystawić fakturę VAT. Warto przekazać także dokumenty od polisy ubezpieczeniowej, jeśli ubezpieczenie zostało opłacone z góry za dłuższy okres.

Co po sprzedaży auta?

Po zamkniętej sprzedaży auta właściciel pojazdu ma 30 dni na to, aby zawiadomić urząd o zbyciu pojazdu. Takiego zawiadomienia dokonuje wyłącznie właściciel, na którego pojazd był zarejestrowany w urzędzie, w którym tej rejestracji dokonano. Jeśli zapomnimy zawiadomić o tym urząd, w rzeczy samej nie ma żadnej określonej kary. Jednak, po zbyciu auta najlepiej jest zawiadomić o tym fakcie jak najszybciej. Dlaczego? Nie wiemy, kto będzie kolejnym właścicielem auta. Zdarzały się już przypadki, że nowy właściciel auta spowodował wypadek, a policja kontaktowała się często z poprzednim, który już to auto zbył. Podobnie należy pamiętać o ubezpieczeniach. Po zbyciu auta warto jest zadzwonić do ubezpieczyciela i poinformować o fakcie sprzedaży auta. W tej sytuacji, jeśli nowy właściciel spowoduje wypadek, szkody nie będą rejestrowane na godność poprzedniego właściciela i jest to idealny sposób, aby uniknąć problemów i utraty zniżek.

Co, jeśli wycena auta nie satysfakcjonuje nas?

Jeśli uważamy, że za samochód oferowana cena jest zbyt niska, pozostaje nam próba samodzielnej sprzedaży auta osobie prywatnej. Jednak nie polecamy tego sposobu. Dlaczego? W przypadku pewnych usterek, których nie byliśmy świadomi, nowy właściciel może próbować nas obarczyć jeszcze po sprzedaży kosztami naprawy. Jeśli sprzedamy auto do komisu, najczęściej unikamy takich sytuacji, ponieważ zadaniem komisu jest doprowadzenie auta do jak najlepszej kondycji i poinformowanie potencjalnych klientów o wszystkich możliwych usterkach. Jest to opcja wygodna i mniej ryzykowna, niż sprzedanie auta po nieco wyższej cenie nowemu właścicielowi.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.